Czym jest ogranicznik przepięć?

Ogranicznik przepięć to niezwykle przydatne urządzenie, mające na celu chronić elementy instalacji elektrycznej przed uszkodzeniami. Ze względu na swoją przystępność, jest on wykorzystywany zarówno na terenie budynków firmowych, jak i mieszkalnych. I chociaż sam ogranicznik jest na ogół określany głównie jako zabezpieczenie przed nagłym uderzeniem pioruna, w rzeczywistości zapewnia on także ochronę przed efektami eksploatacji wadliwej instalacji lub podłączenia do niej uszkodzonego urządzenia. Innymi słowy, rolą ogranicznika jest przeciwdziałanie przekroczeniu wartości nominalnej przez generowane napięcie. Oto, co warto wiedzieć na jego temat.

Przed czym dokładnie chroni ogranicznik przepięć?

Podczas niezwykle intensywnych burz, istnieje prawdopodobieństwo, że jeden z piorunów uderzy w pobliżu miejsca zasilania. Powstaje wówczas tzw. fala udarowa, mogąca uszkodzić, a nawet zniszczyć, urządzenia, podłączone do instalacji. To właśnie z tego powodu, od lat zaleca się odłączenie od prądu wszystkich urządzeń, do momentu przejścia burzy. Ograniczniki przepięć pozwalają na znaczną redukcję prawdopodobieństwa uszkodzeń, spowodowanych uderzeniem pioruna.

Za występowaniem udarów bardzo często stoją jednak urządzenia codziennego użytku. Lodówki, piekarniki, suszarki do włosów, a niekiedy nawet windy, zamontowane w bloku. I chociaż napięcie spowodowanego przez nie udaru nie jest tak wysokie, jak przy uderzeniu błyskawicy, ryzyko uszkodzeń sprzętu w dalszym ciągu jest tu bardzo realne, ponieważ domowe sprzęty są na ogół w stanie wytrzymać udar o mocy jedynie 1,2-1,5 kV. Nowoczesny ogranicznik przepięć pozwala na uniknięcie takich przykrych sytuacji.

Działanie ograniczników przepięć

Ograniczniki przepięć pozbywają się wysokiego napięcia z instalacji, kierując je ku gruntowi oraz pochłaniając część udaru. Zależnie od modelu, jest to możliwe dzięki warystorowi MOV z tlenków metali lub iskiernikowi gazowemu GDT. Przy osiągnięciu przez natężenie wartości nominalnej, elementy te działają jak izolatory, blokując przepływ prądu. Przy nagłym wzroście udaru, ich działanie przypomina z kolei przewodnik, niedopuszczający do uszkodzenia innych urządzeń.